środa, 10 kwietnia 2013

Katedra Notre Dame w Reims.

Fasada katedry Notre Dame de Reims







 Zacząć wypada w sposób łatwy i przyjemny, a cóż może być przyjemniejszego od patrzenia się na monumentalne budowle gotyku, a w szczególności katedr pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, których we Francji na pęczki? Oprócz tej najbardziej znanej w Paryżu jest również kilka "mniejszych", jak choćby w Amiens, czy też omawiana przeze mnie obecnie katedra Notre Dame w Reims.

~~~~~~~~~~

We shall start with an easy and nice thing and what could be nicer than looking at monumental buildings of gothic architecture, especially the cathedrals named after Our Lady which are so numerous in France? Except of the most known one in Paris there are also few "smaller ones" just like Notre Dame d'Amiens or describing by me right now Notre Dame de Reims.
~~~~~~~~~~

Katedra w Reims zdumiewa, aczkolwiek wydaje się być zgubiona gdzieś pomiędzy budowlami miasta, które skutecznie ją zasłaniają. Można powiedzieć, że jest jednym z najdoskonalszych owoców miłości Francuzów do gotyku - była budowana przez cały XIII wiek (czyli wtedy, gdy jeszcze Polacy tkwili mocno w romanizmie) i służyła za centrum swojego opactwa oraz świątynię, w które koronowano głowy państwa aż do momentu Rewolucji Francuskiej (1789 - jeszcze do niej wrócimy przy okazji następnych postów), kiedy to Napoleon Bonaparte po przejęciu władzy koronował się na cesarza już w paryskim Notre Dame.

~~~~~~~~~~

The cathedral in Reims makes us gasp but it seems to be lost somewhere among buildings of the city which are covering it.

Joanna d'Arc
 Jednak to nie liczni królowie są największą chlubą, która miała szczęście położyć tam stopę, a kobieta, Joanna d'Arc, która domagała się ponownej koronacji króla Karola VII, gdy katedra była zajmowana przez Anglików w trakcie Wojny Stuletniej (1337-1453). W środku możemy oglądać jej cudowną rzeźbę (zdjęcie obok). Jednak nie jesteśmy tu po to, aby skupić się na jakiejkolwiek osobie, z którą historia związała katedrę w Reims.

Plan architektoniczny świątyni Najświętszej Maryi Panny zrywał z popularnymi jeszcze w kulturze romańskiej układami opartymi na krzyżu łacińskim (†) oraz greckim (+) w sposób dość prosty, acz doraźny: zwielokrotniono liczbę naw poprzecznych (transeptów). Z czym więc można kojarzyć plan katedry gotyckiej na terenie Francji? Cóż, dla osób o ograniczonej wyobraźni przygotowana została specjalna lustracja, która porównuje katedrę z Reims do Dartha Vadera:


Od lewej: oryginalny plan katedry w Reims; Katedra w Reims jako Darth Vader.


Jak widać na wyżej zamieszczonym planie całe sklepienie jest krzyżowo-żebrowe (nie, nie ma jednego wielkiego sklepienia wznoszącego się równomiernie ku górze, dajcie sobie spokój, przecież widzicie ile tam jest krzyżyków), a nawy oddzielone są od siebie filarami.

Reims, jako najbardziej harmoniczna katedra we Francji jest tak wysoka (38m wysokości), że w tympanon ogromnego, środkowego portalu wbudowano rozetę, która nadaje kościołowi blasku i koloru.Chociaż to i tak jest nic w porównaniu z tym, co widzimy, gdy podniesiemy wzrok do góry...




Osobiście wypada mi powiedzieć, że widząc na żywo tę budowlę nie dowierzałem, że ludzkie ręce potrafią zbudować coś takiego (opierając się na zdjęciach, chociaż każdy chyba coś takiego ma z niektórymi budowlami, np. z Koloseum). Aż dziw bierze, że niknie ona gdzieś w centrum za budynkami i drzewami. Stojąc przed nią można się poczuć jak mrówka (cóż, w niej również) i szczerze mówiąc - uważam że zastosowanie monumentalizmu ówczesnej architektury do zachwycenia ludzie istotą Boga musiała bardzo dobrze działać przez kilka ładnych stuleci. No bo jejku, zobaczcie tylko, czy nie uleglibyście czemuś takiemu?:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz